Akdeniz Anemisi

Akdeniz anemisi nedir? Beta talasemi nedir? Beta Talasemi Belirtileri. Beta Talasemi Tedavisi. Beta Talasemi Major. Beta Talasemi Tesi yapan hastaneler.

AKDENİZ ANEMİSİ (BETA TALASEMİ) TAŞIYICILIĞI VE HASTALIĞI

Anne ve babadan çocuklarına kalıtsal olarak geçen Akdeniz Anemisi, tedavisi mümkün, önlenebilir bir çeşit kan hastalığıdır. Akdeniz anemisi nedir? Beta talasemi nedir? Beta Talasemi Belirtileri. Beta Talasemi Tedavisi. Beta Talasemi Major. Beta Talasemi Tesi yapan hastaneler. Genel olarak Akdeniz ülkelerinde önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Akdeniz anemisi nedir?

Anne ve babadan kalıtsal olarak aktarılan bu hastalığın taşıyıcılarının saptanması, genetik dayanışma ve doğum öncesinde tanı konulabilmesiyle engellenebilen bir hastalık olmasına rağmen yine de dünyada her yıl en az 365.00 Akdeniz Anemisi Hastası doğmakta ve hastalığı öğrenildikten sonra da tedavi görmeye başlayacaktır.

Beta talasemi nedir?

Türkiye’ de yaklaşık olarak 1.300.000 Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı ve 4.500 kadar da Akdeniz Anemisi Hastası vardır. Akdeniz Anemisi Hastalığı zor, ağır ve tedavisi düzgün ve sürekli bir şekilde sürdürülmezse yaşam süresini belirgin bir şekilde kısaltan ve yaşam kalitesini oldukça olumsu bir şekilde etkileyen ciddi bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi de en az hastalığın kendisi kadar zor ve maliyeti de bir hayli yüksektir.

Beta Talasemi Belirtileri

Akdeniz Anemisi Hastalığı, halsizlik, vücut ve özellikle yüz renginde solukluk, iştah problemleri, zaman zaman karında oluşan şişlik, gözlerde belirgin bir şekilde sarılık, idrarda renk koyulaşması, yüzde bulunan kemiklerde şekil değişimleri ve yüzde çökmeler, dalak büyümesi gibi belirtilerle kendini açığa çıkarıyor. Bu belirtiler sonucunda eğer Akdeniz Anemisi hastası olduğunuz tespit edilirse, yüksek maliyetle de olsa tedavisi mümkün.

Beta Talasemi Tedavisi

Akdeniz Anemisi bir hasta ömür boyu her 3 – 4 haftada bir kan desteğine ihtiyaç duyar. Kansızlığı düzeltmek için kullanılan kan transfüzyonları ise vücutta demir birikmesine ve bu durumda da hastalarda kalp yetmezliği şeker hastalığı veya hormonal yetersizlik gibi çeşitli başka rahatsızlıkları da beraberinde getirir.  Diğer bir tedavi yöntemi ise, hastalığın daha ileri boyutlarında gerekli görüldüğünde vücuttan ameliyatla dalağın alınmasıdır. Tedavi şekli hastalığın ilerleme derecesine ve hastanın verdiği reaksiyonlara göre değişim göstermektedir.

Beta Talasemi Major

Akdeniz Anemisi sonucu hastalardan oluşan komplikasyonlara doktorlar tarafından geniş çaplı bir durum değerlendirilmesi yapılıp, Akdeniz Anemisi tedavisi yapılırken aynı zamanda hastanın vücudundaki diğer organlara zarar vermemesi koşuluyla gerekli tedavi çizelgesi oluşturulup, demir şelasyon ismi ile anılmakta olan tedavinin uygulanmasını öngörürler. Eğer bu tedavilerin hepsi yeterli olmazsa son çare olarak kemik iliği nakli tedavisi uygulanır.

Beta Talasemi Tesi yapan hastaneler

Sizinde bildiğiniz hastaneler var ise lütfen konuya yorum olarak paylaşınız.

Dikkat : Sitede yer alan konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınızın çözümü için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

You May Also Like

Bir cevap yazın