Gördüğünüz Rüyayı Unutmak, Neden Unuturuz?

Gördüğünüz Rüyayı Unutmak

Rüyalarını Unutmayanların Kişilik Özellikleri

Uyurken çok fazla sayıda rüya görürüz ancak uyandığımızda bu rüyaların çok azını hatırlarız. Bu rüyaları hatırlayabilmekse, uykunun REM kısmında (uykunun rüya görülen kısmı) aniden uyanıldığında Gördüğünüz Rüyayı Unutmak mümkündür.

Uzmanlara göre görülen rüyaların hatırlanmasında rüya sahibinin içinde bulunduğu ruh hali, stres ve kaygı seviyesinin yanı sıra sahip olduğu kişilik özellikleri de etkilidir. Peki gördüğü rüyaları unutmayanlarla, unutanlar arasında ne gibi kişilik faklılıkları var?

Rüya görmesine rağmen sabah kalktığında rüyalarını hatırlayan ve hatırlamayan denekler arasında yapılmış bir araştırmaya göre, rüyalarını hatırlayanların hatırlamayanlara göre daha yaratıcı, açık fikirli ve hayal gücü yüksek kişiler olduğu belirlenmiştir.

Rüyaları Hatırlamak ve Rüyalardan İlham Almak

Rüyalarını hatırlayanların yaratıcı kişilikte olduğunu sanat tarihine bir göz attığımızda da görebiliriz.

Gördüğü bir rüya sonrasında en güzel bestesi olan Şeytan Sonatı eserini yazan Giuseppe  Tartini hatırladığı bir rüyaya borçlu olduğunu söylemiştir eserinin başarısını.

Yine yakın tarihten “Honesty” isimli şarkısıyla milyonlara ulaşmış olan Bill Joel’in yaptığı şarkıların melodilerini rüyaları sayesinde oluşturduğu bilinir. Benzer olarak,  edebiyat dünyasının sevilen yazarı Stephen King “Korku ağı” isimli kitabını çocukluk kabuslarını bir araya getirerek yazmıştır.

Rüyaların sanat dünyasına katkısı bu kadarla da bitmiyor elbet. Sanatını ortaya koyarken, rüyalardan esinlendiğini söyleyen önemli sanatçılardan biri de ünlü ressam Salvador Dali’dir.  Dali her fırsatta kendisine rüyalarının ilham verdiğini söylemiştir. Hatta ilham almak için çoğu zaman lucid rüya diye tanımladığımız berrak rüya tekniklerini de kullanmış olduğundan bahsetmiştir. Ünlü ressamın, uykuya dalmadan önce eline bir kaşık aldığı, uykuya daldığında elinden düşen kaşığın sesiyle uyanıp, hemen tuval başına geçtiği ve REM sırasında uykudan uyandığında kafasında var olan imgeleri tuvaline döktüğü bilinir.

You May Also Like

Bir cevap yazın