Kan Tahlili Ücreti, Kan Testi Fiyatları 2019

kan tahlili fiyatlari, Kan Tahlili Ücreti

Yazıya başlamadan önce altını çizmek isteriz ki, bizler bu web sitesinde verdiğimiz bilgileri çoğunlukla tercih edilen Özel hastanelerden telefon, mail ve diğer yollarla aldığımız fiyatları yazmaya çalışıyoruz. Kan Tahlili Ücreti, Kan Testi Fiyatları 2019 Bunun dışında sizden gelen yorumlar ve diğer web sitelerinden de referans aldığımız bazı kaynaklar bulunmaktadır. Kan tahlili fiyatları 2019 yazının yazıldığı günden başlayarak sık sık güncellenecekti. Herhangi bir eksiklik yada yanlış fiyatlandırma görmeniz durumunda şehir ve hastane ismi belirterek yorumlara yazarsanız verdiğiniz bilgilerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kan Tahlili Fiyatları Ne Kadar

Kan tahlili adından da anlaşılacağı üzere kan ile yapılan bütün testlerin genel ismidir. Bu sebepten kan tahlili ismi söz konusu olduğu zaman özellikle özel hastane yada laboratuvarlarda size hangi testi yaptırmak istediğiniz sorusu sorulur. Spesifik olarak istediğiniz tek bir tahlil fiyatlandırması aşağıda yazıyor olsa da genellikle merak ettiğiniz konu başlığı ile ilgili bir doktora başvurmanız hem gerekli olup olmadığı konusunda hem de yaptıracağınız tahlilin içeriği konusunda sizi daha mantıklı yönlendirecektir. O sebepten tek başına bir tahlilin yapılmasını istemek her zaman mantıklı bir hamle olmayabilir.
[table id=2 /]

Kimler Kan Tahlili Yaparlar

Günümüzde kan tahlilini sağlık ocaklarından başlayarak pek çok devlet hastanesi, özel hastane ve özel laboratuvarlar yapmaktadır. Tabi ki işin içerisine özel ismi girdiği zaman maliyetin birkaç misli artması da söz konusu olmaktadır. Bunun bir de bazı kan tahlillerinin devlet hastaneleri tarafından yapılmadığını (yada ücretsiz yapılmadığını) bu sebepten özel hastanelerin tercih edilmek zorunda kalındığını da belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Kan Tahlili Ne Kadar Sürede Belli Olur

Bazı kan tahlilleri dakikalar içerisinde belli olurken bazı tahliller için haftalarca beklemeniz gerekebilir. Özel yada devlet hastaneleri fark etmeksizin çoğunlukla tüm tahliller için ortalama bir bekleme süresi verirler ki bu durum çoğunlukla sonuçların karışması, yoğunluğun önüne geçilmesi gibi durumlarda hastane ve laboratuvara avantaj sağlayacaktır.

Tahlil Fiyatları Neye Göre Belirlenir

Bazı hastanelerin o tahlili yapabilecek donanımları bulunur. Hastane içerisinde yapılan tahliller hem hızlı hem de daha düşük maliyetlidir. Bazı durumlarda ise sizden alınan kan örnekleri başka laboratuvar veya hastaneye iletilir. Bu durumun adına dış tahlil ismi verildiği için bu durum maliyeti biraz yükseltir. Tahlil fiyatları konusunda (eğer maliyetli olduğunu düşünüyorsanız) kısa bir araştırma yaparak doğrudan yapan laboratuvara gidebilirsiniz. Bu durum her zaman işe yaramasa da çoğunlukla daha ekonomik olabilmektedir.

Tahlil yaptırmadan önce söz konusu tahlil için SGK anlaşması olan bir hastaneden randevu alırsanız daha uygun fiyatlı bir sonuç ile karşılaşabilirsiniz. Ortalama rakam vermek bu iş için oldukça zordur ama 250 tl lik birkaç tahlil ücretini devlet hastanesinden yaptırmanız yada SGK anlaşması olan özel bir hastaneden yaptırmanız durumunda yaklaşık olarak %10’luk bir rakam ödemeniz mümkün olabilir.

Tahlil Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her tahlil fiyatı ayrı ayrı belirlenmektedir. Kullanılan malzemeden zaman aralığına, yurt dışından getirilen ekipmanlardan tahlilin bekleme süresine varıncaya kadar pek çok farklı değişken tahlilin fiyatını doğrudan etkiler. Tahlil fiyatları incelendiği zaman daha pahalı tahlillerin daha az hastane ve laboratuvarda yapılabildiği sonucuna ulaşabilirsiniz. Öyle ki bazı tahliller tek başına diğer bütün tahlillerin fiyatlarından daha kalabalık bir rakam ile sizi karşılayabilir. Tahlil yaptırmadan önce bu durumu göz önüne alırsanız daha rahat olursunuz.

Kan Tahlili Fiyat Listesi 2019

Biz bu rakamları ortalama rakamları baz alarak vermeye çalıştık. İlden ile hastaneden hastaneye ve zamana göre bu rakamlar değişiklik gösterebilir. Daha çok siz değerli misafirlerimize yardımcı olma amacıyla yazdığımız bu bilgilerde herhangi bir eksiklik yada güncelleme ihtiyacı duyulması halinde yorum bölümünden bize ulaşmanız yeterli olacaktır.

Tahliller Nasıl Sınıflandırılır

Tahliller genellikle biyokimya, hepatit yada hormon şeklinde sınıflandırılabilir. Bunun dışında immünoloji, hematoloji ve diğer kültür tahlilleri şeklinde de farklı guruplara ayrılmaktadır. Bunlar arasında ki fiyat farkını siz de net bir şekilde görebilirsiniz.

Hemogram Testi Fiyatı

Çoğunlukla pek çok hastanede yapılmakla birlikte ortalama bir rakam verilecek olursa 6 – 35 TL arasında bir rakama hemoglobin testi yaptırabilirsiniz.

Kan Grubu Tayini Ne Kadar

En çok yaptırılan testlerin başında gelmektedir. Şu ana kadar pek çok belgeden önce (sürücü belgesi, gemi adamlığı, evlilik…) bu test istenmektedir. Yaptırmak için çoğu sağlık ocağına bile başvurabilirsiniz. Fiyatı ise ortalama olarak 10 – 20 TL arasında bir rakamdan bahsedilebilir.

Hamilelik Testi Fiyatı

Yakın bir tarihte kendimde yaptırdığım için işleyişe daha hakim olduğum bir konu. Öncelikle bir sağlık ocağına başvuruyorsunuz. Dilerseniz size yakınlığına göre bir hastane yada laboratuvara da gidebilirsiniz. Sonrasında ise ortalama olarak 15 – 40 TL arasında bir rakama yapılıyor. Ben hamilelik testi ücreti olarak 25 TL ödemiştim. Oldukça kaliteli bir özel hastaneydi ama yine de bu fiyat aralığından yaptıran insanların da yorumlarını okuduğum için bu şekilde yazmam gerektiğini düşündüm.

Alanin Aminotransferaz Testi Fiyatları

Adını çok sık duyduğum ama içeriği hakkında çok fazla yorum yapamayacağım bir testtir. Özetle karaciğer fonksiyonları için kullanılan bir testtir. Pek çok sağlık kuruluşu bu testi yapmaktadır. Fiyatı ise ortalama olarak 15 – 40 TL arasındadır.

AFP Testi Fiyatı

15-40 TL arasındadır

AST Testi Fiyatı

10 – 15 TL arasındadır

Alkalen Fosfataz Fiyatları

10 – 30 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Folik Asit Testi Fiyatları

Kısa bir süre önce Folik Asit ile ilgili bilgilendirme yazısı yazmayı düşünüyordum. Dilerseniz folik asit nedir içeriğine bir göz atabilirsiniz. Fiyatlarına geri dönecek olursak 10 – 30 TL arasında bir rakamdan bahsedebiliriz.

D Vitamini Testi Fiyatları

Özel hastanelerde bu rakam biraz değişiyor olsa da d vitamini testi fiyatları çoğunlukla 20 – 25 TL arasında bir rakamdan bahsedilebilmektedir. Bunun dışında biz bu aralığı 50 TL kadar da geniş tutabiliriz.

Bilirubin Testi Fiyatları

Çoğunlukla Karaciğer ile ilgili bozukluklarda yada şüphelenmelerde yaptırılan bir testtir. Yine fiyat aralığı çok yüksek olmadığı için ortalama olarak 10 TL civarından bahsedilebilir. Bunun dışında 20 – 30 TL ye kadar özel hastanelerinde bu testi yaptırdığını biliyoruz.

Çinko Testi Ne Kadar

Adından anlaşılacağı üzere vücutta bulunan çinko miktarının ölçüldüğü bu test için ortalama bir rakamdan söz etmek mümkün olmamaktadır. Çoğunlukla 10 tl civarına yapılan bu test 30 tl ye kadar fiyatlandırılabilir.

Demir Testi Yaptırmak

Kanla ilgili bir şikayetle doktora gittiğinizde sizden çinko ve demir testi isteyebilmektedir. Ortalama fiyatları da Demir testi için aynı olacaktır. 10 tl civarına Demir testinin yaptırılması mümkün olmaktadır.

Protrombin Zamanı Testi Nedir

Karaciğer faaliyetleri ile ilgili yapılan bir diğer testtir. Aslına bakarsanız kanın ne kadar süre içerisinde pıhtılaştığının ölçüldüğü bir test olarak da yorumlanabilir. Protrombin zamanı test ücreti için 15 – 40 TL arasında bir rakamdan söz edersek yanlış olmayacaktır.

Fibrinojen Testi Ücreti

Kanın pıhtılaşma bozukluğunun tespit edilmesinde yada aşırı pıhtılaşma durumunda yapılan bir testtir. Detaylarını daha sonra elimden geldiğince yazmaya çalışacağım. Ücretine geri dönecek olursak  10 – 20 TL arası bir rakamdan bahsedebiliriz.

Estradiol Testi Ne Kadar

Kanınızda bulunan estradiol hormonunun ölçülmesinde kullanılan bu testin ücreti genellikle 5 TL civarındadır. Aralık olarak ise 5 – 20 TL arasında bir aralıktan bahsedersek yanlış olmayacaktır.

Ferritin Testi Nedir

Hücreler içerisinde bulunan (depolanmış) ferritin miktarının ölçüldüğü teste verilen isimdir. Genel olarak ferritin testi fiyatı 5 TL ile 20 TL arasında değişmektedir.

Fosfor Testi Fiyatları

Kan içerisinde bulunan fosfor miktarının ölçüldüğü teste verilen genel isimdir. Fiyat aralığına bakacak olursak 10 TL ile 20 TL arasında bir rakamdan bahsedebiliriz.

FSH Testi Nedir

Genellikle adet düzensizliği ve diğer problemlerde FSH hormonunun tespit edilmesi için yapılan bir testtir. FSH testi fiyatları hastaneden hastaneye değişiklik göstermekle birlikte 10 TL ile 50 TL arasında bir rakamdan bahsedilebilmektedir.

Folat Testi Kimlere Yapılır

Biraz önce bahsettiğimiz folik asit testi ile aynıdır. Fiyat aralığı da aynı olmaktadır. Ortalama rakam verilecek olursa 10 – 20 TL arasında bir rakamdan bahsedebiliriz.

Glukoz Testi Nedir

Pek çok hastanede yapılabilen bu test kan şekerinin ölçülmesi için açlık kan şekeri ve diğer rahatsızlıklar için yapılmaktadır. Ortalama olarak glukoz testi fiyatı 10 – 15 arasındadır.

HDL Kolesterol Testi Fiyatı

Kolesterolün ölçülmesi için bu testten faydalanırız. HDL kolesterol testi fiyatları için 15 – 40 TL arasında bir rakamdan bahsetmek yanlış olmayacaktır.

İnsülin Testi Nedir

Yine şeker hastalığı şüphesinde yada şeker takibinde çok sık yapılan bir ölçümdür. İnsülin testi fiyatı 10 – 30 TL arasında değişmesine rağmen pek çok sağlık kuruluşunda ücretsiz olarak da yapılmaktadır.

Kalsiyum Testi Nedir

Vücudumuz için son derece önemli bir mineral olan kalsiyumun kandaki miktarının tespit edilmesi için kalsiyum testi yapılmaktadır. Yine pek çok hastanede yapılabilen bu testin fiyatı ortalama olarak 10 – 20 TL arasında bir ücret ile karşımıza çıkar.

Kan Üre Azotu Testi Fiyatı

Bu test için belirlenene net bir rakam olmamakla birlikte kan üre azotu testi fiyatı ortalama olarak 15 – 40 TL arasında bir rakama yapılmaktadır.

Klor Testi Ne Kadar

Özel hastanelerde rakam değişikliğe uğruyor olsa bile 10 TL civarında bir rakama klor testi yapılmaktadır.

Kolestrol Testi Nedir

Kanda bulunan kolesterol miktarının ölçüldüğü bir testtir. Ortalama olarak 10 – 20 TL arasında bir rakamdan bahsetmek doğru olacaktır. Devlet hastaneleri için bu rakam biraz daha aşağıda (hatta ücretsiz) olabilir.

Kreatin Testi Fiyatı

Kan dolaşımı ile idrardan dışarı atılan kreatinin miktarının ölçülmesinde bu testten yararlanılmaktadır. Kreatin seviyesinin ölçüldüğü bu testin fiyatının 10 – 20 tl olduğunu söyleyebiliriz. Ortalama olarak kreatinin testi fiyatları da aynı rakam aralığından yapılmaktadır.

LDH Testi Nedir

Bir enzim olan laktat dehidrogenaz vücudun enerji üretimine yardımcı olmaktadır. Seviyesinin belirlenmesi için kan testi yaptırmak gerekmektedir. Ortalama olarak ldh testi fiyatları 10 TL ile 30 TL arasında değişiklik gösterir.

LDL Kolesterol Testi

Aynı şekilde kolesterol testlerinde olduğu gibi LDL kolesterol testi fiyatları için 10 – 30 TL arasında bir rakamdan bahsetmek mümkün olmaktadır. En çok tercih edilen kan tahlili fiyatları arasında yer almaktadır.

Magnezyum Testi Ücretli mi

Pek çok kan testinde olduğu gibi magnezyum testinin de ücreti bulunmaktadır. Ortalama olarak 5 TL civarında bir ücretten söz ediyor olsak da magnezyum testi fiyatı için 20 TL rakam veren laboratuvar ve hastaneler de bulunur.

Tokluk Kan Şekeri Testi Fiyatı

Kan şekeri ölçümü için aç ve tok olarak iki farklı test yapılmaktadır. Bu konuda detaylı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Tokluk kan şekeri testi fiyatı 10 – 35 TL arasında değişmektedir. Aynı ramaklar üzerinden yola çıkarak açlık kan şekeri testi için de 10 – 35 TL fiyat aralığı vermek yanlış olmayacaktır.

Prolaktin Testi Nedir

Süt hormonu olarak da bilinmektedir. Miktarı ve ölçüm şekli doktorunuz tarafından daha net bir şekilde açıklanabilir. Son zamanlarda yüksek olması veya aşırı düşük olması ile ilgili bir takım araştırmalar yapılan prolaktin testi fiyatları 5 TL ile 20 TL arasında değişir.

PSA Testi Hakkında Bilgi

Prostat muayenesi yapıldığı zaman bakılan bir test türüdür. Bu konuda detaylı bilgiyi kısa süre içerisinde adresimizden öğrenebilirsiniz. PSA test ücreti 20 ila 30 TL arasında değişmektedir. Kan tahlili fiyatları yazılırken en zorlandığımız tahlillerden bir tanesi de buydu.

Total Protein Testi Nedir

Albumin ve globülin ismi verilen proteinlerin toplam miktarının ölçülmesi amacıyla yapılan bir testtir. Total protein testi ücreti için 10 ila 30 TL arasında bir rakamdan bahsetmek yanlış olmayacaktır. Aynı şekilde free protein testi ücreti için de aynı rakamlardan söz edebiliriz.

Serbest T3 Testi Ücreti

Kandaki tiroid seviyelerinin ölçüldüğü bir testtir fiyat aralığı olarak 10 – 30 TL arasında bir rakamdan bahsetmek yanlış olmayacaktır. Aynı şekilde Serbest t4 test ücreti için de aynı rakamı telaffuz edersek yanlış olmayacaktır.

Sodyum Test Ücreti

Sodyum miktarının ölçüldüğü bu test için 10 – 20 TL arasında bir rakamın altı çizilebilir.

Total – Free Testesteron Testleri Ücreti

İki test için de ortalama bir rakam vermek gerekirse 25 – 60 TL arasında bir ücretin altı çizilebilir. Bu kan tahlili fiyatları arasında az tercih edilenler arasındadır.

Trigliserid Testi Ücreti Ne Kadar

Yağın vücuttaki depo hali olarak da açıklanabilen trigliserid miktarının ölçülmesini pek çok farklı doktor talep edebilmektedir. Bu sebepten pek çok hastanede yapılabilen bu test için ortalama bir rakam vermek gerekirse 10 – 30 TL’den bahsetmek yanlış olmayacaktır.

TSH Testi Nedir

Tiroid hastalıklarından şüphelenilmesi durumunda biraz önce altını çizdiğimiz t3 ve t4 testleri ile birlikte yapılan bir testtir. Fiyatı ortalama olarak 10 – 20 TL arasında değişir.

Ürik Asit Testi

Kanda belli bir miktar bulunabilen ürik asitin miktarının artması ve azalması durumunda bazı sonuçları olacağı için ürik asit testi istenmektedir. Bu testin fiyatı ortalama olarak, 5 TL dir. Bunun dışında 15 TL’ye kadar fiyat çıkaran hastanelerde bulunmaktadır.

Vitamin B12 Testi Nedir

Vücudumuz için hayati bir önem arz eden Vitamin b12 miktarının ölçülmesi için yapılan bir testtir. Pek çok sağlık kuruluşunda yapıldığı için fiyatının 20 TL’den başladığını biliyoruz. Bunun dışında son zamanlarda fiyatının biraz daha artarak 30 – 35 TL arasında da söylendiğini bazı hastanelerden duydum. O sebepten net bir fiyat aralığı ne yazık ki yazamadım.

Elektrolit Testi

Vücut sıvısında elektrolit dengesinin belirlenmesi amacıyla (sodyum, klor, bikarbonat ve potasyum) yapılan bir testtir. Elektrolit testi ücreti 2019 yılı için 25 – 35 TL arasındadır.

Albümin Testi

Yine aynı şekilde albümin testi fiyatları söz konusu olduğunda 10 – 30 TL arasında bir rakamdan bahsetmek yanlış olmayacaktır.

LH Testi Fiyatları

Bu testin fiyatlarının 15 – 25 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun dışında yer alan testleri zamanı geldikçe güncelleyerek web sitemize ekleyeceğiz. Tüm testlerin her hastane için aynı rakamlardan yazılması mümkün olmamaktadır. Buna rağmen gözünüze çarpan ve ben şu fiyata yaptırdım. Dediğiniz testler varsa buraya yazmaktan çekinmeyin. Kısa bir süre içerisinde elimizden geldiğince testleri güncelleyeceğiz. Zaman içerisinde test fiyatları değişikliğe maruz kalacağı için her zaman böyle bir imkanımız ne yazık ki bulunmamaktadır.

Bizi yorumsuz bırakmayın. Herkese sağlık dolu günler diliyoruz.

You May Also Like

3 Comments

Bir cevap yazın