Kapalı Çarşı Nerede, Nasıl Gidilir?

Kapalı Çarşı nerede nasıl gidilir

40 yıldan fazla bir süredir ilk kez İstanbul, Türkiye’ye döndüm. Ailem ve kardeşlerimle bir aile tatilinde burada 10 yaşında bir çocuk olduğuma inanamıyorum. Türkiye’yi tekrar ziyaret etmek çok nostaljik bir deneyim. İstanbul dainsanların içinde biraz büyüdük! İstanbulda en çok ziyaret ettiğimiz yerler arasında Kapalı Çarşı var. Sorar gibisiniz Kapalı Çarşı Nerede? doyuyorum. Peki Kapalı Çarşıya Nasıl Gidilir? Der gibisiniz. Çarşı istanbulun göbeginden. Kime Sorsanız Gösterir.

Kapalı Çarşı Nerede?

İstanbul ile ilgili her şey bir çocuğun gözünden çok egzotik ve büyülü görünüyordu. Anılarıma kadar mı yaşayacak? Topkapı sarayının altın bej mücevherli tahtlarını, nefis mavi camiyi, Aya Sofya’nın büyük kubbesini ve 15. yüzyıldan kalma ünlü çarşıyı (Kapali Çarşı) görmek için sabırsızlanıyorum – ünlü Topkapı hançerinin bir kopyasını aldım. 1967’de ilk turist hatırası. Muhteşem bir Türk nargile ile büyüdük: aile evimizde bir konuşma noktası.

Kapalı Çarşıya Nasıl Gidilir?

Anılar, İstanbul’un ünlü asma köprülerinin altındaki Boğaz’ın altın boynuzundan feribot yolculuğuyla geri döndü. Camilerin, sarayların ve kubbelerin rüya gibi şehir silüetinden yola çıkarak, bir bardakta babamla birlikte güvertede tatlı limon çayı yudumladığımı (ve rakı yudumlarken!) Yudumladığımı ve “Dünyayı görmek istediğimde” dileğiyle. Feribottan indiğimizde babam, Boğaziçi’ndeki bir restoranda Türkçe / İngilizce bir rehber kullanıyordu ve yanlışlıkla bütün bir tur otobüsü için yeterince balık cipsi sipariş etti! Garsonlar, tur partisinin geri kalanının geride kaldığını düşünüyorlardı! Yıllar sonra seyahat yazarı olarak hayatımdaki altmışıncı ülkemi ziyaret ediyorum.

Kız kulesi

Bir tekne yolculuğu hala İstanbul’un tüm görülecek yerlerini görmenin en iyi yoludur – ve bu sahildeki yarımada, nehir ve denizin eşsiz coğrafyası hakkında bir fikir edinin. Kahvaltı için, Kızıldeniz Kulesinde (kiz kulesi) – körfezin ortasında bir kayanın üzerine inşa edilmiş, 12. yüzyıldan kalma bir Bizans kalesiyiz. Efsaneye göre, kızı lanetli bir asil, onu kulede hapse attı – ama kaderden kaçınma söz konusu değil ve anakaradan getirilen bir meyve sepetine gizlenmiş bir yılan tarafından öldürüldü. İyi iş, brekker tarafından zehirlenmedik! Bir bardak limonlu çayın üzerinde, kruvasandan türkiye’den – hilal şeklinde olduğu söylenir. Bu gerçek mi, kurgu mu?

Kapalı Çarşı

Köprünün altındaki yılların ardından, İstanbul yavaş yavaş büyüsünü örüyor. Bir zamanlar Konstantinopolis ve Bizans olarak bilinen doğu ve batıdaki bu egzotik kavşak Büyük İskender, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetiliyordu. Marmara Denizi’ne bakan eski kentin tepesindeki minarelerin, kubbelerin, bazilikaların ve saray surlarının silueti inanılmaz bir manzara. Günü, eski şehrin kalbi olan Sultanhamet semtini keşfetmekle geçiriyoruz. Eski Roma Hipodromu’ndaki tezgâhlarda taze sıkılmış nar suyu satın alıyoruz ve ünlü mavi camide (21.000 muhteşem mavi arabesk çiniden sonra adlandırılmış) ve Ayasofya’da (AD 537), bazilikaları, mozaikleriyle ünlü büyük kilise olarak adlandırılan stantlarda yer alıyoruz. ve kutsal ağlayan duvar!

Kapalı Çarşıya Nasıl Gidilir?

İstanbul büyüsünü atıyor. Topkapı’da dolaşırken, çocukluk harikası duygum Osmanlı Sultanlarının eski imparatorluk sarayı (1478), mahkemeler, hazine ve harem (bir zamanlar hadım hadımlar tarafından korunan) – geri dönen geçitler, belediye salonları, avlular, pavyonlar ile muhteşem müstahkem bir kompleks içinde geri döner. , bahçeler ve ahırlar. Dört bin insan bir şehir içindeki bu kraliyet kentinde yaşardı. Topkapı Sultanlarının kostümlerinde (muazzam kaftanlar giyiyorlardı) cephaneliğine, kutsal kalıntılara (Vaftizci Yahya’nın kafatası ve eli) ve Sultan’ın tahtlarına kaybolan bir gün geçirebilirsiniz. Hepsinin en büyüleyici sergileri kasıkçı pırlanta – pırıltılı 86 ayar pırlanta – ve zümrüt Topkapı hançeri – hayal gücümdeki kadar muhteşemdi.

Kapalı Çarşıya Nasıl Gidilir?

Yurtdışına seyahat ederken, dünyanın harika şehirlerini her zaman havadan, denizden, tepeden, çan kulesinden veya yeraltından farklı bir bakış açısıyla görmeye çalışıyorum. Bir zamanlar, modern kentin ortaçağ temellerini görmek için Viyana kanalizasyonuna “Üçüncü Adam” turu yaptım. Bu yüzden İstanbul’da, kentin eski Bizans sarnıçlarından geçmek için yeraltına gidiyorum. İstanbul, yüzyıllar boyunca kuşatma altındaydı, bu yüzden İmparator Justinian, AD542’de su teminini sağlamak için bu şaşırtıcı su kemerleri ve yer altı rezervuar ağını kurdu.

Kapalı Çarşı Nerede?

Dışarısı sıcak yaz gününden kaçan sarnıçlar serin, temiz ve atmosferiktir – nemli veya kokulu değildir. Şehrin caddelerinin derinliklerinde, yüzlerce antik sütun ve başkentin sıralandığı süs balığıyla dolu dev havuzların arasında, usulca aydınlatılmış ahşap bir geçit boyunca yürüyorum. Türkler saray anlamına gelen sarnıçlara saray diyorlar, bu yüzden bunlar çok büyük sarnıçlar. Yılan karışan medusa su altında eski sütunların başında sadece su yılanları taş dökülür. Yeraltı sarnıçındaki kafede bir bardak limonlu çay veya tatlı Türk kahvesi ve hamur işlerinin tadını çıkarabilirsiniz!

Kapalı Çarşı Nerede?

Ege kalamar, karides ve sardalye, zeytinyağında marine edilmiş baharatlı kuzu ve tavuk yemekleri, lezzetli limon suyu, yoğurt (türkçe bir kelime) ile Türk mutfağının lezzetlerini keşfetmekten keyif alıyoruz.

You May Also Like

Bir cevap yazın