Lucid (Lüsid) Rüya – Lucid Dreaming

Lucid (Lüsid) Rüya – Lucid Dreaming
Lucid (Lüsid) Rüya – Lucid Dreaming Nedir?

Lucid dreaming, Lucid (lüsid) rüya, ya da trend olan deyimiyle lusid olmak son yıllarda meraklıları her geçen gün giderek artan, her gün  milyonlarca insanın denediği, deneyimlerini paylaştığı; diğer yandan aşırı tecrübe etmeye bağlı yan etkisi nedeniyle bazı zararları olabilecek  bir rüya halidir. Lucid rüyalar üzerinde uzun yıllardır üzerinde araştırma yapılan bir konu olmasına rağmen, günümüzdeki popülerliğini Inception, Matrix gibi başarılı bilim kurgu filmlerine borçludur.

Peki Nedir Lucid Olmak, Lucid Rüya Görmek?

Lucid rüya kişinin uyku esnasında rüya gördüğünün farkında olması, rüya üzerinde kontrol sağlaması ve rüyasını istediği gibi şekillendirdiği rüya halidir. Genellikle uykunun REM safhasında aniden uyanıldığında ve tekrar uykuya dalındığında görülür.  Lucid olmak, lucid rüya görmek  güçlü bir konsantrasyon gerektirir. Ek olarak kişinin bu konuda kendisini belli teknikleri kullanarak eğitmesini de gerektirir. Bu tür rüyaları görme isteğinin temelinde gerçek hayatta ulaşılamayana ulaşma isteği vardır. Bu deneyimi yaşayan kişi rüyasında istediği kişi olur, ölüler de dahil istediği kişileri rüyasında görür ve istediği her şeyi gerçekleştirebilir. Hatta rüyada olduğunun bilinci ve bu bilinçten aldığı cesaretle kabuslarının üzerine dahi gidebilir, halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci probleminin üstesinden gelebilir. Lucid rüya bir anlamda kişinin kendisini tanıması, korkularından kurtulması ve kendisini mutlu etmesi için başvurulan bir terapi aracıdır.

Lucid Rüyalar Üzerine Bilimsel Çalışmalar

Lucid rüya gerçeği bilimsel çevrelerce de ispatlanmıştır. Bu kavram ilk kez, Frederik Willem van Eeden isimli bilim adamı tarafından bilim dünyasına 1880 yılında tanıtılmıştır. Bu konudaki en ciddi çalışmalar ise 1970 yılında Standford Üniversitesi’nde Stephan LaBerge isimli bilim adamı tarafından başlatılmıştır. Yaptığı deneylerle lucid rüya tecrübelerini inceleyen LaBerge, kurduğu Lucidity Enstitüsü’nde insanlara lucid rüya görme teknikleri üzerine halen eğitim vermektedir. Bu konuda yapılmış pek çok bilimsel çalışma ve araştırma bulunmaktadır.

You May Also Like

Bir cevap yazın