Nil Nehri hangi kıtada? Hadi İpucu Sorusu

Nil Nehri hangi kıtada

Bugünün Hadi ipucu sorusu açıktı. Nil Nehri hangi kıtada? Dünyanın en önemli nehirlerinden biri olan ve en uzun nehir olarak bilinen Nil, bugün en çok araştırılanlar arasında. Sosyal medyada oynanan sınavda, ‘Nil’in kıtası nedir?’ Sorunun açıklanmasıyla binlerce vatandaş doğru cevabı vermek için arama motorlarını sorgulamaktadır. Nil’in hangi kıtasını açıklarken sizler için derlediğimiz haberlerde, dünyanın en uzun nehri hakkında çeşitli bilgiler ekledik. İşte ipucu sorunun cevabı, 12.30.

Nil Nehri hangi kıtada? Hadi İpucu Sorusu

NILE’DE NEDİR? 8 YENİK AŞAMA İPUCU 12.30
Cevap: Afrika kıtası

DÜNYANIN EN UZUN SÜRÜCÜ NİLİ HAKKINDA
Nil, dünyanın en uzun nehridir (6,650 km). Havza, Afrika kıtasının onda birini kaplar. Güneyden kuzeye doğru akar ve üç ana dalı vardır: Beyaz Nil Nehri, Mavi Nil Nehri ve Atbarah Nehri. Nehrin en uzak kaynağı, Burundi’nin Doğu Afrika Gölleri Bölgesi’ndeki Kagera Nehridir. Tanzanya, Ruanda ve Uganda’nın sınırlarını oluşturarak Victoria Gölü’ne katılır.

Orjinal Nil, Victoria gölü olarak bu gölden. Kyoga ve Albert Göllerinden geçtikten sonra, Albert Nili olarak yoluna devam ediyor. Nihaule’de Sudan’a giren nehrin ana kolu, Bahru’l Gazal ve Sobat Nehirleri ile birleştikleri Melekal yakınındaki Bahrü’l Cebel, Mavi Nil Nehri’ne girdiği yere kadar Beyaz Nil Nehri denir. Mavi Nil, Etiyopya’nın orta kesiminde doğmuş ve Hartum yakınlarındaki doğu sahilden Beyaz Nil’e katılmıştır. Mavi Nil, Mısır’da su baskınına neden olan su ve bereketli çamur getirir. Orijinal Nil, Hartum’un kuzeydoğusundaki ve doğu sahilinden Atbera nehrinin son büyük kolu. Daha sonra kuzeybatıya geniş bir S çizer. Nil Nehri hangi kıtada Bu arada üç şelaleyi geçerek “Nasser Gölü” ne katılır. Göldeni oluşturan bu Assuan Barajı’nın altında. Mısır’ın iç kısmında kuzeye akmakta ve Kahire yakınlarındaki “Nil Deltası” nı oluşturmakta ve İskenderiye ve Dimyat’tan Akdeniz’e dökülmektedir.

Nil’in Mısır’da sulama amaçlı kullanımı çok eski bir geçmişe dayanmaktadır. 19. yüzyılda baraj ve kanal yapımı ile daha geniş bir alan ve sürekli sulama olanakları sağlanmıştır. Nil Nehri üzerindeki Assuan Barajı, hem sulama hem de elektrik üretiminde Mısır için hayati öneme sahiptir. Nil, tarih boyunca ve ulaşımda yaygın olarak kullanılmıştır.

You May Also Like

Bir cevap yazın