Ruh Sağlığı Yerinde Olmak Mutlu Olmak Demek Değil!

Ruh Sağlığı Yerinde Olmak Mutlu Olmak Demek Değil

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlik önemli konulara odaklandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün Değişen Dünya yeni temasında Gençlik ve Ruh Sağlığı’nın teması bu toplantıda tartışıldı. Gençlerin ihtiyaçları, ruh sağlığında önleyici tedbirlerin önemi, yeni çağın ruh sağlığını tehdit eden unsurlar ve gençliği bağımlılıktan koruma yolları paylaşıldı. Ruh Sağlığı Yerinde Olmak Mutlu Olmak Demek Değil yazımızda sözcü gazetesinden derlediğimiz yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Ruh Sağlığı Yerinde Olmak Mutlu Olmak Demek Değil

Teknoloji kullanımından kaynaklanan dijitalleşmenin psikolojik yönü, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen panelde tartışıldı. Psikiyatrist Dr. Nevzat Tarhan, bağımlılık ve aile bağları iken, yalnızlığı olan kişiler arasında anlamlı bir ilişki olduğu halde, bağımlılık riskinin daha yüksek olduğunu dile getirdi. Bugün, ruhsal bir bozukluk tanısı konan her 10 çocuk veya ergen, Profesör. Dr. Nesrin Dilbaz’ın yerinde olmasının akıl sağlığı her zaman için mutlu olmak anlamına gelmez. Dilbaz, zihinsel problemlerle baş etmede zihinsel esnekliğin önemini vurguladı.

Ruh Sağlığı Yerinde Olmak Mutlu Olmak Demek Değil

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından 1992 yılında ilk kez ilan edilen Dünya Ruh Sağlığı Günü, Değişen Dünya ünvanında ilan Gençlik ve Ruh Sağlığı olarak belirlendi. Üsküdar Üniversitesi Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında düzenlenen panel, teknoloji bağımlılığı, dijitalleşme ve zihinsel esnekliğe odaklandı.

“YENİ BİR ZİHİNSEL SAĞLIK SORUNUNA KARŞIYORUZ”

Dünya Ruh Sağlığı Günü tarafından yönetilen panel, Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü, NPISTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzm tarafından yönetildi. Profesör Dr. Hüsnü Erkmen gerçekleştirdi. Bugünün Dünya Ruh Sağlığı Günü olduğunu hatırlatan Erkmen, erkeklerin yeni bir ruh sağlığı problemiyle karşı karşıya olduğunu; sosyal medyanın aşırı kullanımı. Bugün, önemli uzmanlarımızdan ikisi sizi çok önemli bir konu hakkında uyaracaktır. Bu konuda uyarılmalıyız, aksi takdirde önümüzdeki zamanlarda büyük bir sorun olacak, dedi.

SORUNLARI RENKLİ

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi AMATEM Koordinatörü ve Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü. Nesrin Dilbaz, Gençlerin Zihinsel Güçleri hakkındaki bilgileri paylaştı ve Ebeveynlere ve öğretmenlere önemli tavsiyelerde bulundu.

MENTAL ESNEKLİK NEDİR?

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre, gençlerde en sık görülen ruhsal bozukluklar anksiyete bozukluğu, depresif bozukluk, alkol ve madde bağımlılığıdır. Dr. Nesrin Dilbaz, bu sorunlarla başa çıkmada ve başa çıkmada farkındalığın ve zihinsel esnekliğin önemine dikkat çekti. Profesör Dr. Nesrin Dilbaz, geri Ruh esnekliğinin zorlukların tersine döndüğü bir durum olduğunu söyledi. Başarılı olmanın önemli bir parçası çünkü gerçek başarı zaten zor. Başar

Ruh Sağlığı Yerinde Olmak Mutlu Olmak Demek Değil

Zihinsel farkındalık ve esneklik, sadece çocuk ergenlerin ve gençlerin değil, aslında hepimizin, pek çok zihinsel sorun, ruhsal hastalık, koruyucu özelliği olduğunu belirtmelidir. Dr. Nesrin Dilbaz, hastalık Her 10 çocuktan biri veya adolesandan birine akıl hastalığı tanısı konur. Bu, ülkenin hemen her sınıfında 2-3 çocuk demektir. Mevcut mesajım öğretmenlere, özellikle Milli Eğitimdeki öğretmenlere ve tabi ki ebeveynlere. Çünkü eğer çocuklarımızı zihinsel farkındalık ve zihinsel esneklik ile çocuklara yetiştirirsek, Siz’i gördüğünüz rakamlara ulaşmayacağız. Ruh Sağlığı Yerinde Olmak Mutlu Olmak Demek Değil.

Rate this post

You May Also Like

Bir cevap yazın