Rüya Görmezsek Ne Olur?

Rüya Görmezsek Ne Olur?

Rüya görmezsek ne olur?

Bir insan rüya görmezse ne olur? Hatta rüya görmesi özellikle engellenirse ne olur? Ünlü bilim adamı Dr. Dement’e göre bu soruların cevabı rüyaların önemini anlamak adına oldukça önemliydi. İşte tüm bu sorular, tıp dünyasını Dr.Dement’in “Rüyadan mahrum etme” deneyi ile tanıştırdı.

Dr.Dement bu deney için seçtiği gönüllü deneklerin uyku sürecindeki göz hareketlerini bir makine yardımıyla gözlemledi ve rüya görmeye başladıkları anda denekleri uykularından uyandırdı. Bazı denekler için bu uyandırma işlemi çok kez tekrarlandı. Günler sonra denekler üzerinde ciddi psikolojik ve fizyolojik problemlerin ortaya çıktığı görüldü. Hırçınlık, agresiflik unutkanlık, konsantrasyon eksikliği, tutarsızlık, iştahsızlık ve bazı fizyolojik rahatsızlıklar deneklerde gözlenen belli başlı değişiklikler olarak kaydedildi.

Bu bulgular sonrasında deneyin ikinci aşamasına geçildi ve bu kez, deneklerin uykularında rüya görmelerine izin verildi. Bu deney sonrasında deneklerin eskiye göre çok daha fazla rüya gördükleri, bir nevi bir müddet mahrum bırakıldıkları rüyalarını telafi ettikleri görüldü. Görülen rüyaların fazlalığının yanı sıra denekler tıpkı mucizevi bir ilaç almış gibi hem bedenen hem ruhen olumlu tepkiler vermeye başladılar ve önceki olumsuz bulguların tümü özgürce rüya görebildikleri bu dönemden sonra ortadan kalktı.

Dr.Dement’in bu deneyi, rüyadan mahrum bırakılan kişilerde beyinde faaliyetsizlik görüldüğü ve ruhsal dengenin kaybolduğu gerçeğini ortaya koymuş ve rüyaların bedensel ve ruhsal dengenin sağlanması açısından vazgeçilmez olduğunu bilim dünyasına ispatlamıştır.

Rate this post

You May Also Like

Bir cevap yazın