Rüyada Kabus Neden Görülür?

Rüyada Kabus Neden Görülür?

Kabus Nedir?

Kabuslar kişinin gerçek hayatta korktuğu veya bilinçaltında gizlediği bir takım korkuların ve kaygıların rüyalarda kişiye yansıtılmasıdır. Diğer bir tanıma göre kabuslar uykunun REM safhasında ortaya çıkan, kişinin rüyadan uyanmasına neden olan korkulu rüyalardır.  Kişiye duygusal anlamda rahatsızlık veren bu rüyalar bazen nadiren görülürken, bazen de sık sık tekrarlanır. Kabusların etkisi bazen oldukça güçlüdür ve kişinin uyandıktan sonra bile gördüklerinin etkisinden kurtulması zaman alabilir. Hatta bazı durumlarda kişinin uyumayı reddetmesine neden olabilecek kadar etkilidirler.

Kabusların Nedenleri

Kabuslara zemin hazırlayan pek çok neden vardır. Bu nedenlerden bir kısmı kişinin içinde bulunduğu ruh haliyle ilgilidir. Kişinin kaygılı ve stresli bir dönemde olması, yaşadığı travmalar, sevdiği birini kaybetmesi, kötü bir kazaya veya duruma şahit olmak kabuslara neden olarak gösterilebilir. Buna ek olarak kişinin önemli bir karar verme aşamasında olması, üzerinde baskı hissetmesi, aile veya iş hayatında yaşadığı problemler veya ekonomik sıkıntılar yine kabusların görülme sıklığını arttıran faktörlerdir.

Diğer nedenler daha çok fizyolojik nedenlerdir. Yatmadan önce yemek yemek, acılı,yağlı veya baharatlı yiyeceklerin aşırı tüketimi, alkol, uyuşturucu kullanımı ve uyku ortamının rahatsızlığı kabuslara ortam hazırlayan diğer nedenler arasındadır. Ek olarak geçirilmekte olan bir hastalık, ortamdan veya burun tıkanıklığından kaynaklanan kalitesiz nefes alımı, gereğinden fazla uyumak da kabusları tetikleyici etki yapar. Son olarak bazı ilaçların ve antidepresanların da yan etki olarak kabuslara neden olduğu bilinmektedir. Uyuşturucu olarak kullanılan “Ketamin” maddesi ile  sıtma hastalığının çokca  görüldüğü  ülkelere seyahat edenlere verilen  ‘Lariam’  isimli  maddenin kullanımı  da kabuslara neden olur.

Kabuslar ve Yararları

Kabusların çok sık tekrarlanması kişinin uzman bir terapist yardımı almasını gerektiren önemli bir ikazdır. Çok sık kabus gören kişilerde, kabusların görülme nedenleri üzerine mutlaka gidilmelidir. Çalışmalarını rüya ve kabuslar üzerinde yoğunlaştırmış olan psikolog Ross Levin’e göre sık sık kabus gören hastaların pek çoğunda farklı psikolojik rahatsızlıklara rastlanmaktadır.

Diğer yandan uzmanlara göre arada bir görülen kabuslar zararsızdır ve hatta kişinin kendisini ve korkularını tanıması sağlar; hayatında kaygı verici bir takım durumları düzeltmesi için kişiyi uyarır ve yol gösterir. Hatta bir görüşe göre ise aslında kabuslar bize büyük ölçüde hizmet ederler. Kabusları bir sorun olarak görmek yerine, karşımıza çıkan bir fırsat olarak görmek gerekir; çünkü kabuslar ruh halimizi düzenlememiz için uyarıcı niteliktedir. İçimize attığımız ve acilen çözülmesi gereken problemlerin varlığına dikkati çekerler. Psikolog Ross Levin kabusları “duygu termostatları” olarak kabul eder. Levin’e göre kişinin stres ve kaygı seviyesi yükseldiğinde kişi kabuslar görmeye başlar ve bu rüyalar yükselen stres ve kaygıyla ilgili olarak kişiyi uyarır. Kabuslar beynin kimyasal işleyişini etkileyerek stres seviyesinin düşmesini sağlar. Bu nedenle aralıklarla görülen kabuslar kişi için sanıldığının aksine yararlıdır.

Rate this post

You May Also Like

Bir cevap yazın